poniedziałek, 19 grudnia 2011

Potęgi państw – program badawczy Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych

  projekt programu: Marcin Domagałamodel obliczeń: prof. dr hab. Mirosław Sułek
projekt tabel: Krzysztof Kędzierskiwykresy: Katarzyna Białczyk
Wyniki programu badawczego "Potęgi państw", realizowanego przez Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych, którego przedmiotem było obliczenie potęg ogólnych poszczególnych państw świata.
Słowo wstępne
 Marcin Domagała
Geopolityka wykształciła kilka narzędzi do badania potęg państw. Niestety większość z nich jest dość trudna do zastosowania ,z uwagi na problemy w dostępie zarówno do jednolitych i wiarygodnych źródeł, jak i w skutek stosowania subiektywnych wyznaczników eksperckich. Te czynniki powodowały, że wielu badaczy pomijało w swoich pracach naukę pomocniczą geopolityki, którą jest potęgometria.
Postanowiliśmy zmienić tę sytuację, publikując obliczenia potęgometryczne. Jednocześnie chcemy pokazać, że polska metodologia, opracowana przez prof. dr hab. Mirosława Sułka, którą się posłużyliśmy, jest bardzo prosta w zastosowaniu do samodzielnych obliczeń. Nie wymaga bowiem znajomości zaawansowanych działań matematycznych lub specjalistycznej wiedzy. 
To pierwszy w tej skali projekt – nie tylko w naszym kraju, w Europie, ale także jeden z pierwszych na świecie. Analizie zostały poddane poddane państwa w przedziale 2000-2010. Kolejne lata, wraz z upływem czasu będą sukcesywnie dodawane. Obliczenia zostały dokonane na podstawie ogólno dostępnych informacji, zawartych w takich bazach danych, jak CIA – The World Factbook, czy World Economic Outlook Database Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Do metodologii obliczeń wykorzystaliśmy formułę prof. Mirosława Sułka, który wziął także udział w naszym projekcie, pisząc nie tylko szczegółowy komentarz metodologiczny, ale również udzelając cennych rad i wskazówek podczas naszych badań. Ich wyniki zestawiliśmy w tabelach potęgometrycznych, w formacie Microsoft Exel, gotowych do pobrania na dole tej strony.
Poniżej przedstawimy potęgi poszczególnych państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych. Każdy rok został opracowany w oparciu o dane PKB w dwóch rodzajach. W pierwszym wypadku w oparciu o PKB wyliczone wg kursu waluty, zaś w drugim – o PKB wg parytetu siły nabywczej.
Wkrótce także zostaną opublikowane dalsze wyliczenia dla poszczególnych organizacji regionalnych oraz kontynentów.
Z uwagi fakt, że w kilku wypadkach nie udało się jeszcze zdobyć wiarygodnych danych dla kilku pomniejszych państw, sugerujemy, aby tabela była cytowana z uwzględnieniem sygnatury wersji.

Poglądowy wykres zmian potęg ogólnych (PKB eg kursu) 10 najsilniejszych państw świata w latach 2000–2010*
wykres poteg
*Linia przerywana jest linią trendu.
Potęgi ogólne państw członkowskich
Organizacji Narodów Zjednoczonych w poszczególnych latach

2000 r.
wg kursu
wg psn
2001 r.
wg kursu
wg psn
2002 r.
wg kursu
wg psn
2003 r.
wg kursu
wg psn
2004 r. wg kursu
wg psn
2005 r.wg kursu
wg psn
2006 r.wg kursu
wg psn
2007 r.wg kursu
wg psn
2008 r.wg kursu
wg psn
2009 r.wg kursu
wg psn
2010 r.wg kursu
wg psn
 
 Potęgi ogólne organizacji regionalnych i związków państwowych
      —      NEXT11

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz